Výroční pivo - 100 let MENDELUJako specialitu ke stoletému výročí si univerzita připravila ve spolupráci s pivovarem Richard výroční pivo. S tímto pivním speciálem se můžete setkávat po celý rok jak v restauracích, tak i maloobchodu. Přestože má Mendelova univerzita ve svém kampusu vlastní zkušební pivovar, jeho kapacita je malá. „Proto jsme spojili síly s naším absolventem Petrem Kobzíkem, který provozuje jeden z nejstarších minipivovarů na jižní Moravě v Brně-Žebětíně. Pivo vaří podle receptur, které odráží výzkumnou činnost univerzity," uvedl vedoucí Ústavu technologie potravin (AF) Tomáš Gregor, který je mentorem a odborným garantem projektu.

Výroční pivo - 100 let MENDELUPivovarníci chystají v průběhu roku několik speciálů, tím prvním je Ležák 1919. „Tímto pivem se snažíme přiblížit dobu založení univerzity. Po první světové válce byl nedostatek všeho, pivovary byly v nelehké hospodářské situaci. Byl nedostatek kvalitních vstupních surovin, proto se přistupovalo i k různým náhražkám. My jsme použili směs sladů ječných, pšeničných a žitných. Hořkost je zachována střední, tělem je pivo ostřejší a velmi plné," uvedl Kobzík, podle kterého podobné pivo na českém pivním trhu není. „Uvařit kvalitní pivo při nedostatku surovin, byla vždy pro sládka výzva," doplnil Kobzík. První univerzitní pivo pro jubilejní rok je už hotové a bude dostupné v obchodní síti, restauracích a pivotékách.

Aktuálně můžete pivo s puncem univerzitní vědy okusit v Klubu Green, Akademické vinotéce, U Richarda na ulici Údolní, v  Pubu U dvou přátel a v Pivovarské U Richarda v Žebětíně. Počet míst se bude postupně rozšiřovat.

 

 

 

Výroční pivo - 100 let MENDELU