Mendelova univerzita v Brně slaví 100. výročí své existence. Vystudovaly ji desetitisíce absolventů. Najdeme mezi nimi silné osobnosti, které ve svém oboru dosáhly pozoruhodných výsledků. Některé z nich bychom vám chtěli, u příležitosti oslav stoleté Mendelovy univerzity, představit.

Ing. Rostislav Kahaja

Ing. Rostislav Kahaja Rostislav Kahaja je výrobně technickým ředitelem firmy TON. Ve firmě začínal už za studií Technologie výroby nábytku na Lesnické a dřevařské fakultě, a to na pozici mistra skladu. Při výběru zaměstnavatele tehdy vyhrál fakt, že firma vyrábí nábytek z masivního dřeva. V současné době ve firmě pracuje už dvaadvacet let a dodnes své volby nelituje, protože v průběhu let mohl sledovat posun firmy směrem kupředu.

Ing. Martin Janáček

Ing. Petr Chaloupka Martin Janáček absolvoval PEF Mendelu v roce 2001, Systémové inženýrství a informatiku, obor Ekonomická informatika. V současné době působí na pozici generálního ředitele SAP Labs Česká republika. Firma v roce 2020 oslaví 25 let své existence, Martin Janáček pak 20 let práce pro tuto společnost. V rozhovoru prozradil, že firma SAP Labs mu vždy poskytovala neustálou inspiraci a podněty k dalšímu rozvoji.

Ing. Petr Chaloupka

Ing. Martin JanáčekJe absolventem PEF MENDELU z roku 2001, výkonný ředitel a spoluvlastník firmy GREYCORTEX. Ve světě byznysu a ještě přesněji IT byznysu možná není úplně běžné, aby se někdo ve dvaačtyřiceti rozhodl, že vsadí vše na jednu kartu, začne od nuly, nabídne na trh produkt s ambicí jeho světového uplatnění a vybuduje ne mezinárodní, ale globální firmu. Petr Chaloupka navíc pojmenoval tento produkt světově známým jménem Mendel.

Petr Lacina

Petr LacinaPetr Lacina absolvoval Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně, obor manažersko-ekonomický v roce 1999. V současné době pracuje ‎jako Relationship Manager v curyšské pobočce americké banky Citi na pozici Director v rámci divize Corporate and Investment Banking.

prof. Jaroslav Hlušek

prof. Jaroslav HlušekProfesor Jaroslav Hlušek vystudoval Fakultu agronomickou na Vysoké škole zemědělské v Brně v letech 1969- 1974. Po absolvování na fakultě zůstal, v roce 2002 uspěl v profesorském řízení, stal se profesorem agrochemie a výživy rostlin a v roce 2006 byl jmenován rektorem. Tehdejší Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu (od roku 2010 Mendelovu univerzitu v Brně) řídil až do roku 2014.

José Tavaréz

José TavarézNa oslavu 100.výročí Mendelovy univerzity v Brně přijeli v sobotu 15. června 2019 absolventi z mnoha zemí šesti světadílů.

Jedním z nich byl i Portugalec José Tavaréz. Trochu se obával rozhovoru v češtině, přece jen příležitostí, kdy používá český jazyk je málo, ale nakonec statečně souhlasil. A hned při našem setkání ve studiu na rektorátě Mendelovy univerzity, kde rozhovory natáčíme, zdůraznil, že je velmi vděčný, že tu mohl studovat.

"Kdybych nežil v Česku, nevymyslel bych a neudělal bych to všechno, co se mi podařilo udělat. V Česku jsem se naučil nějakým způsobem myslet, v Česku jsem se stal jiným člověkem," říká José Tavaréz.

Ing. Pavel Vajčner

Ing. Pavel VajčnerŘeditel společnosti Znovín Znojmo, a.s., vystudoval Zahradnickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně, tehdy Vysoké školy zemědělské, obor vinařství. Stál u vzniku společnosti Znovín Znojmo a.s. a dodnes ji velmi úspěšně řídí. V rámci vinařského marketingu rozvinul množství aktivit, mimo jiné je jedním z průkopníku vinařské turistiky. V rozhovoru se dozvíte o některých dalších prvenstvích a to nejen při výrobě vína.

Ing. Jan Veleba

Ing. Jan VelebaV roce 1970 absolvoval obor mechanizace zemědělství na Provozně ekonomické fakultě tehdejší Vysoké školy zemědělské. Rodák z Nového Města na Moravě je český zemědělský funkcionář a politik, který byl v letech 2005 až 2014 třetím prezidentem Agrární komory ČR, 2012 až 2018 senátor za obvod č. 44 – Chrudim, od roku 2016 zastupitel Kraje Vysočina. 2014 až 2018 byl předsedou SPO, v letech 2014 až 2016 byl též předsedou Senátorského klubu SPO + KSČM + Severočech, od roku 2016 do roku 2018 předsedal Klubu nezávislých senátorů.

Ing. Jakub Šebesta

Ing. Jakub ŠebestaVystudoval Střední technickou školu v Modre, zaměření na vinohradnictví a vinařství. Poté absolvoval Zahradnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. V roce 1972 se stal vedoucím vinařské skupiny zemědělského družstva Krumvíř. V letech 1976 – 1981 pracoval jako řidič vzorkař ve Státní inspekci jakosti (současná Státní zemědělská a potravinářská inspekce). Poté až do roku 1990 působil v roli inspektora kontroly vína. V období 1990–1992 řídil krajský inspektorát ČZPI (současná SZPI). Od roku 1992 byl ústředním ředitelem SZPI. Po pádu Topolánkovy vlády na jaře 2009 byl navržen ČSSD do pozice ministra zemědělství ČR, kterým byl jmenován 8. května 2009.

Ing. Marian Jurečka

Ing. Marian JurečkaČeský politik, od ledna 2014 do prosince 2017 ministr zemědělství České republiky, od 2013 poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, v letech 2011 až 2019 první­ místopředseda KDU-ČSL. Vystudoval obor rostlinolékařství na Mendelově univerzitě v Brně.

Od roku 2002 se živí jako soukromý zemědělec na rodinném statku v Rokytnici na Přerovsku, od roku 2005 navíc působí jako vedoucí distribučních sítí ve společnosti Lukrom s.r.o.


Ing. Jaroslav Machovec

Ing. Jaroslav MachovecAbsolvoval Zahradnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně a jeho diplomová práce měla téma z oboru vinařství. A vínu zůstal věrný od té doby dodnes. Tedy, samozřejmě, myšleno profesně. Pracoval ve velkých vinařských podnicích a v roce 1990 se stal generálním ředitelem podniku VINIUM Velké Pavlovice. V roce 2002 stál u zrodu Vinařského fondu, stal se jeho ředitelem a Vinařský fond řídí dodnes. Své manažerské schopnosti pak uplatnil i při spolupráci s Mendelovou univerzitou, působil ve Vědecké radě Provozně ekonomické fakulty a stále působí ve Správní radě univerzity.

doc. Petr Blížkovský

doc. Petr BlížkovskýDá se o něm říct, že je nejvýše postaveným Čechem v institucích Evropské unie. Za dobu svého více než dvacetiletého působení v Radě EU dosáhl mnoha významných úspěchů. Od roku 2014 je ředitelem na Generálním sekretariátu Rady Evropské unie, v současné době pro zemědělství a sociální politiku. Byl členem vyjednávacího týmu pro vstup České republiky do Evropské unie a ředitelem evropského odboru na Ministerstvu zahraničních věcí. Působí také jako hostující profesor na Free University Brussels a jako docent na Mendelově univerzitě v Brně. Je nositelem ceny Gusi Peace Prize 2015 za mezinárodní diplomacii a akademickou práci v oblasti řízení.

 

Ing. Václav Hlaváček, CSc.

Ing. Václav Hlaváček, CSc.Václav Hlaváček jebývalý prezident Agrární komory ČR a současný její místopředseda a předseda Regionální agrární komory Jihomoravského kraje.

 

 

Bc. Ondřej Bumbálek

Bc. Ondřej BumbálekOndřej Bumbálek absolvoval Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně v roce 2009 a od té doby, ale vlastně už během studia, pracoval v oblasti marketingu v několika významných firmách. V současné době už rok působí jako marketingový ředitel ve firmě Student Agency a Regiojet.